RADY
Aký je rozdiel medzi studenou penou a molitanom?
Studená pena je vlastne vylepšená verzia molitanu. Kým molitan sa vyrába liatím za tepla, studená pena sa vyrába pri nízkej teplote za pomoci chemických reakcií, tým pádom je jej pružnosť a odolnosť oveľa lepšia.
Štruktúra matracov zo studenej peny sa najviac podobá molitanu, avšak studená pena si svoj tvar dokáže udržať oveľa dlhšie, vďaka rôznym prísadám používaným pri ich výrobe. To je príčinou toho, že studená pena sa stala jednou z najžiadanejších surovín pri výrobe matracov.
Studená pena alebo pružinový matrac?
Rozdiel medzi nimi musíme hľadať v našich individuálnych potrebách, a v závislosti od toho sa oplatí rozhodnúť pre jeden alebo druhý typ. Oba typy matracov sa líšia, každému poskytuje daný matrac iný pocit komfortu, nech si už vyberieme ktorýkoľvek z nich.
Pružinový matrac je rozdelený na ergonomické zóny, taštičkové pružiny v matracoch sa pohybujú nezávisle od seba, čím zabezpečujú dokonalé rozloženie hmotnosti. Zaradiť do skupín ich môžeme na základe počtu pružín na jeden meter štvorcový.
Matrac zo studenej peny patrí medzi najobľúbenejšie matrace, vďaka svojej priaznivej cene. Čím je vyššia hustota matraca, tým zabezpečuje dlhšiu životnosť a lepšiu stabilitu.
Ako dlho sa odporúča používať jeden matrac?
Na životnosť matracov vplýva veľmi veľa faktorov, avšak môžeme skonštatovať, že v priemere je optimálna doba používania matraca strednej kategórie okolo 8-10 rokov. Popri tom musíme spomenúť, že svoju funkciu zabezpečenia skutočného pohodlia poskytujú po dobu 6-8 rokov, preto odporúčame podľa možnosti výmenu už v rámci tohto časového intervalu.
Ako dlho trvá pokým si zvykneme na nový matrac?
V priemere stačia 2-3 dni na to, aby sme si naše telo zvyklo na zmeny, avšak u citlivejších ľudí môže táto doba trvať aj 1-2 týždne.
Niekoľkí naši zákazníci sa po prvej noci sťažovali na to, že spia ešte menej pohodlne ako na svojom starom matraci. Toto je možné preto, lebo naše svalstvo, naše telo si už zvyklo na určitú pózu ležania počas spánku, a keď ležíme na matraci, ktorý poskytuje maximálnu oporu v každom bode, bude to pre nás zrazu neobvyklé.
Dobrou správou však je, že na dobrú kvalitu si dokážeme veľmi rýchlo zvyknúť, preto si aj naše telo zvykne na nový matrac behom niekoľkých dní.
Zohráva úlohu telesná hmotnosť pri výbere matraca?
Áno, zohráva.
Do matraca správnej tvrdosti si človek ľahne, ak je matrac príliš tvrdý, človek si na matrac ľahne, a ak je matrac príliš mäkký, človek sa do matraca vnorí. Miera tvrdosti matraca bude ovplyvnená našou telesnou hmotnosťou. Čím je telesná hmotnosť vyššia, tým tvrdší matrac budeme potrebovať na to, aby sme zabránili prílišnému vnoreniu sa do matraca. A naopak, čím sme ľahší, tým bude dôležitejšie, aby nám matrac svojou jemnosťou zabezpečil dostatočné pohodlie a komfort.
Životnosť matraca
Životnosť matraca bude úzko spätá s výškou matraca, štruktúrou materiálu, kvalitou materiálu a telesnou hmotnosťou užívateľa. Čím slabší materiál sa použije pri výrobe matraca, čím je nižšia výška jadra matraca, tým bude jeho životnosť nižšia, preto v prípade mimoriadne lacných a nekvalitných výrobkov, pri telesnej hmotnosti, ktorá výrazne presahuje 60-70 kg sa matrac môže úplne zničiť aj za 1-2 roky. Práve preto sa oplatí vybrať si pri kúpe matraca, samozrejme s prihliadnutím na naše finančné možnosti, taký, ktorý najviac vyhovuje našej postave, váhe a má tú správnu výšku.
Tvrdosť matraca
Tvrdosť matraca bude veľmi dôležitá. S ohľadom na to, že disponujeme rozdielnou postavou a rozdielnou telesnou hmotnosťou, tvrdosť matraca sa mení od človeka k človeku! Čiže neexistujú jednotné údaje na to, kedy je určitý matrac tvrdý, kedy polotvrdý! Správna tvrdosť matraca by potom mala poskytnúť primeranú oporu a zároveň musí zabrániť tomu, aby sa naše telo príliš vnorilo do matraca, avšak musí produkovať v potrebnej miere kopírovanie tvaru.
Výška matraca
Názory profesionálov na výšku matraca sa väčšinou rôznia. Avšak vo všeobecnosti môžeme skonštatovať, že v prípade fixnej opory (rošt) môžeme použiť všetky bonelové matrace a taštičkové matrace, ako aj všetky ostatné penové matrace s výškou presahujúcou 20 cm. V prípade penových matracov s výškou nižšou ako 20 cm budú vhodné na postele s roštom iba matrace z tvrdej peny. Pre postele vybavené pružným roštom odporúčame používať výlučne mäkké penové matrace, resp. také matrace, ktoré sú dostatočne ohýbateľné na to, aby dokázali presne kopírovať formu funkčných roštov (dvíhanie nôh, hlavy, motorové postele). Je dôležité poznamenať, že výška matraca bude zároveň znamenať aj priestor, ktorý máme k dispozícii, ktorý musí byť vhodný a dostatočný na to, aby matrac telo prijal, aby dokázal presne kopírovať kontúry, obrysy tela.
Akým spôsobom môžeme matrac vyčistiť?
Ak je poťah matrac snímateľný, odstráňte ho pomocou zipsu a pozorne si prečítajte pokyny na čistenie uvedené na všitom štítku. Ak štítok obsahuje symbol pre „možno prať v práčke”, poťah môžeme jednoducho vyprať v práčke- nezabudnite pred tým skontrolovať odporúčanú teplotu na pranie.
V prípade, ak matrac nemá snímateľný poťah, odporúčame v každom prípade používať chránič matraca, pretože jeho čistenie si nevyžaduje žiadne špeciálne technológie, jednoducho sa vyperie v práčke. Vďaka nemu dokážeme náš matrac ochrániť pred najrôznejšími nečistotami.